Skip to content

Patching VCSA

Sistemlerimizi up-to-date tutarken bir çok operasyon yaparız. Bu süreci hızlandıracak ve kolaylaştıracak destekler VMware tarafından geliyor. Eski zorlukları bir kenara bırakırsak artık VCSA ürünlerini çok kolay bir şekilde update edebiliriz.

1-Internet İle Update

Eğer internet erişimi varsa işimiz daha da kolay. https://vcenter.domain.local:5480 portu ile sisteme erişeceğiz.

Her işlemden önce olduğu gibi ne olur ne olmaz, backup butonu ile yedeğimizi alalım.

Birden fazla yöntem ile sistemi update edebiliriz. Eğer internet erişimi varsa direk check repository yaparak public vmware dağıtımlarını alabiliriz.

Bu şekilde ilerlediğimizde sadece bir sonraki adımda alttaki “Install Update” butonuna basıyor ve bekliyoruz. Update tamamlandığında sistemi reboot etmemiz istenecek.

Sonrasında build numarasını kontrol ederek update’in tamamlandığını görebiliriz.

2-Local Intranet ile Update

İkinci bir yöntem ise, Update repository olarak local bir WEB server verip, update dosyalarını buraya indirmek olacaktır. Yine update ekranındaki “Settings” bölümünden yeni bir repo url girebiliriz.

VMware patch download sayfasından aradığımız patch’in zip’li halini alıp bu web adresine koymalıyız. Buradan zip formatında indirebilirsiniz. Adresi check ettiğimizde update dosyasını bulacak ve güncellemeye başlayacaktır. Online güncelleme gibi bu da bittiğinde reboot isteyecektir.

3. CD/ISO ile Update

Bir diğer yöntem ise VCSA vm içerisine mount ettiğimiz bir ISO yardımı ile update işlemidir. Bunun için Buradan ilgili update dosyasını iso formatında indirip, bir datastore’a upload etmelisiniz.

Bu kez VCSA update ekranında, “Check CDROM” diyerek drive’ları check ettirerek aynı prosedure’u takip edip, aynı şekilde update sağlayabilirsiniz. İşlemler bittiğinde restart edilmesi gerekecektir.

4. CLI ile Update

Son olarak CLI ile upgrade etmeye bakalım.

Herhangi bir SSH client ile VCSA ‘ya bağlanalım. Bağlandıktan sonra shell’e düşmeden komutları sırasıyla girebiliriz.

software-packages stage –iso

software-packages list –staged

software-packages install –staged

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Published inESXiVMware

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.