Skip to content

vRealize Log Insight 8 – Log Archiving

Selamlar Herkese,

Günümüzde Log Insight’ın infra’mızdaki değeri gün geçtikçe daha çok artıyor . Artık sistemlerimizi loglar ile monitor ediyoruz çoğu zaman. Hatta Log Insight bir çok noktada günü kurtaran ekip arkadaşımız diyebiliriz.

Ancak Log korelasyonu bir çok firmada halen göz ardı ediliyor. Regülatif nedenlerle hayatımıza giren log alma senaryoları maalesef başarılı sonuçlar veremiyor. Ancak eğer amacımız loglarımız için güzel bir yaşam döngüsü kurgulamasak ise, ozaman bu logları arşivlememiz gerekir.

Bugün NFS sharing ile vRealize Log Insight log arşivleme işlemi yapacağız.

Öncelikle vRealize Log Insight üzerindeki Log ayarlarımızı kontrol edelim. Administration alanında ilk önce Archiving Sekmesine bakalım, Archiving defaultta kapalıdır.

Yine Default olarak vRealize Log Insight gelen logları unlimited olarak “forever” tutar.

Biz burada eğer loglarımızı 2 yıl saklamak istiyorsak, Default Partition editleyerek , Period’u gün cinsinden yazarak güncelleyebiliriz. Arşivleme ile 2 Yıldan eski datayı silmek yerine, arşive atıyor olacağız.

Eğer, specific bir log’un daha uzun süre saklanmasını , yada loglardan sadece bir filtrenin farklı bir periyot ile saklanmasını isterseniz, yeni bir partition yaratarak buna özel filtre ve Retention girmelisiniz.

Retention periyodu tanımladıktan sonra, artık arşivlemeye geçebiliriz. Ben elimde kolayda olduğu için, NFS rolü yüklü bir Windows Server üzerinden NFS Share açtım.

Ve bu alanda vRealize Log Insight IP Adresine Read/Write yetkilendirmesi yaptım .

Son adımda Administration altından, “Archiving” bölümünden, arşivi enable ederek, hazırladığımız NFS pathini veriyoruz.

Günü geldikçe eskiyen logları vRealize Log Insight arşivliyor olacak.

Arşivlenmiş loglar, artık aramalarda çıkmazlar. Eski loglarda arama yapmak isterseniz , önce arşivi import etmeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://docs.vmware.com/en/vRealize-Log-Insight/8.3/com.vmware.log-insight.administration.doc/GUID-53AF6E4A-DA39-44CB-AA6C-39D21A1CA147.html#GUID-53AF6E4A-DA39-44CB-AA6C-39D21A1CA147

Published inVMware

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.